opłata za szkolenia zewnętrzne po odejściu z pracy

opłata za szkolenia zewnętrzne po odejściu z pracy

napisał anastazja » 2014-09-01, 07:38

Cześć,

są tutaj może osoby, które odeszły z pracy przed upływem dwóch lat? Wg aneksu do umowy, w takim przypadku pobierana jest opłata za szkolenia zewnętrzne (czyli w przypadku szkolenia wstępnego- za szkolenie ze znaków pieniężnych). W ML podobno jest ta opłata widoczna. Wydaje mi się, że u mnie nigdzie takie koszty nie były widoczne- nie mam możliwości sprawdzenia tego, bo w okresie wypowiedzenia jestem na urlopie. Czy ktoś wie, jaki to koszt?

I dalej: czy ta opłata faktycznie może zostać zaliczona? Jakiś czas temu znalazłam informację, że pracodawca nie może pobierać opłaty za szkolenia niezbędne do wykonywanej pracy- w tym wypadku rozpoznawanie znaków pieniężnych jest niezbędne do pracy na stanowisku asystenta na kasie.

Proszę o informacje osoby, który były w podobnej sytuacji (złożyły wypowiedzenie/ rozwiązanie umowy za porozumieniem stron) lub w ich otoczeniu podobna sytuacja miała miejsce.
anastazja
 
Posty: 3
Dołączył: 2014-09-01, 07:33
Pomógł: 0 razy

Odp

Avatar użytkownika
Google - reklama
 
Posty: 1289
Dołączył: 2010-03-02, 20:23
Pomógł: 456 razy

napisał anastazja » 2014-09-01, 13:41

dla zainteresowanych, po konsultacji w PIP:
zapis znajdujący się w aneksie, który mówi, że zwrot kosztów szkolenia obejmuje sytuacje:
a. wypowiedzenia umowy przez pracownika
b. rozwiązanie umowy za porozumieniem stron
w punkcie b. jest niezgodny z kodeksem pracy, art. 103
Jako że umowa o pracę nie może zawierać zapisów, które ustanawiają gorsze warunki niż kodeks pracy, zapis ten nie jest wiążący. Jeśli więc rozwiązujecie umowę za porozumieniem stron, bank nie ma prawa żądać od Was zwrotu kosztów szkolenia.
anastazja
 
Posty: 3
Dołączył: 2014-09-01, 07:33
Pomógł: 0 razy







Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość