Przelew zagraniczny

Przelew zagraniczny

napisał ksobier » 2012-01-10, 19:57

Próbowałem przeszukać forum, ale nie znalazłem odpowiedzi. Potrzebuję by ktoś wytłumaczył mi proces dokonywania przelewu zagranicznego. Wypunktuję tutaj co mnie interesuje.

1. Sposób zlecenia w Banku Polskim - co jest potrzebne (Swift i inne pojęcia mało mi mówią)
2. Opłata - ile będzie mnie to kosztowało w banku z którego wysyłam
3. Przelicznik walut - który bank przelicza walutę i jaki kurs jest brany pod uwagę - czy można sprawdzić lub ustalić kurs waluty z bankiem?
4. Opłata banku odbiorcy.

Chodzi mi i przelanie dość znacznej kwoty, więc wszystkie moneygram, western union itp odpadają. Nie chcę tej gotówki mieć w kieszeni nawet przez 5 minut. Chciałbym, aby ktoś w postaci poradnika opisał jak tego dokonać i jak na tym nie stracić.

Z góry dziękuję za poważne potraktowanie postu.
ksobier

napisał madmad » 2012-01-15, 19:53

Czy wysylasz do USA czy w/w EU ?

1. Wypelniasz formularz "zlecenia wykonania polecenia wyplaty wysylanego".
Najwazniejszymi informacjami sa SWIFT (zwany rowniez jako BIC) i nr konta beneficjenta.
SWIFT/BIC to kod ktory identyfikuje bank. Jesli znasz imie banku to w internecie mozesz
dowiedziec sie jaki jest jego kod SWIFT, albo po prostu w banku ci to sprawdza.

2. Zalezy od kwoty i od pkt 4. W moim doswiadczeniu, sumy > 100tys PLN koszutja 200-300 PLN.

3. To jest najbardziej pojebana kwestia w tym wszystkim. Polskie banki wymuszaja wyrazenie kwoty przelewu w walucie docelowej. Czyli np. jesli chcesz przeslac 100 tys PLN to USA to bedziesz musial wyrazic
ta kwote w USD. Bank sprzeda ci te USD po kursie sprzedazy. W innych slowach zostaniesz wyruchany. Negocjacje kursu nie wchodza w gre, bo to nie jest kantor.

Teraz UWAGA: jesli przelew wroci (bo np. beneficjent zamknal to konto) to do banku wroci pelna kwota w USD, ale oni kupia te USD po kursie skupu zeby oddac ci PLN i na dodatek pobiora kolejna oplate obslugi przelewu w wysokosci 50 PLN. W innych slowach zostaniesz wyruchany drugi raz. Bank ma 6 dni na zrealizowanie przelewu wiec czeka przygotuj sie na nerwowy tydzien.

Dlatego wazne jest zeby najpierw otworzyc konto w tej walucie (USD) i zlecic przelew z tego konta walutowego, bo w ten sposob chronisz sie przed ryzykiem niekorzystnych przewalutowan w wypadku zwrotu.

Dlatego tez wazne jest zeby najpierw przelac stosunkowo mala kwote zeby sprawdzic czy dojdzie, a nie cala kwote na raz. Pamietaj: interes banku jest sprzeczny z interesem twoim, bo bank ma b. duzo do zyskania w wypadku nieudanego przelewu.

4. Na formularzu jest "instrukcja kosztowa"
SHA -- "shared" -- "dzielimy sie". Ty pokrywasz koszty zlecenia. Beneficjent oplaty banku odbiorcy.
BEN -- Beneficjent pokrywa wszystkie koszty. Czyli ty nie placisz 2.
OUR -- Ty pokrywasz wszystkie koszty.
Najlepiej wybrac SHA.

Z tego co mi wiadomo to Citibank jest najbardziej ogarniety w przelewach miedzynarodowych.
PKO BP nalezy unikac jak ognia.
madmad

odpowiedź

napisał kn550055 » 2012-07-20, 15:07

najlepiej się spotkać
kn550055