Przekroczenie limitu karty kredytowej

Przekroczenie limitu karty kredytowej

napisał esmeralda » 2014-09-22, 19:23

Witam serdecznie,

Czy jeśli przekroczę limit na karcie kredytowej i spłacę go przed okresem rozliczeniowym (przed wygenerowaniem wyciągu przez bank) to czy zostanie naliczona mi opłata za "przekroczenie limitu"?

Z góry dziękuję za pomoc.
esmeralda

Odp

Google - reklama

napisał esmeralda » 2014-09-23, 16:12

Rozliczenie mam dopiero na początku października. Zrobiłam zakupy wczoraj i kilka godzin po tym zauważyłam, na stronie internetowej banku, że przekroczyłam limit. Spłaciłam od razu po tym jak zobaczyłam, że jest przekroczony.
esmeralda

napisał beintouch » 2014-10-13, 20:22

esmeralda napisał(a):Rozliczenie mam dopiero na początku października. Zrobiłam zakupy wczoraj i kilka godzin po tym zauważyłam, na stronie internetowej banku, że przekroczyłam limit. Spłaciłam od razu po tym jak zobaczyłam, że jest przekroczony.

W zależności od TOiP Twojego banku - bank jak najbardziej ma prawo naliczyć dodatkowe opłaty, włączając w to odsetki od zadłużenia (wyłącznie wtedy, gdy przekroczenie limitu istniało dłużej niż 1 dzień, to znaczy "weszło" na kolejny dzień kalendarzowy) oraz ewentualną prowizję wynikającą z taryfy (to zależy z kolei od precyzyjnych zapisów w TOiP/umowie, do których nie mam wglądu).

Z doświadczenia w bankowych reklamacjach dotyczących KK konkurencji - systemy księgowe w bankach lubią wariować po nawet niewielkim oraz krótkotrwałym przekroczeniu limitu karty kredytowej i mogą naliczyć opłaty nawet przy niewielkim przekroczeniu limitu. Dodatkowo, warto zaznaczyć że masz prawo do korzystania z KK wyłącznie w ramach przyznanego limitu - każde przekroczenie jest więc natychmiast wymagalne, nie ima się go więc okres bezodsetkowy i w zasadzie ciężko to zareklamować.

W banku w którym miałem przyjemność pracować, w takiej sytuacji trzeba spłacić kwotę minimalną powiększoną o kwotę przekroczenia limitu z odsetkami - pamiętaj o tym. Wynika to z natychmiastowej wymagalności przekroczenia (1) oraz konieczności uregulowania tradycyjnie kwoty minimalnej (2). Kwota minimalna na wyciągu nie musi więc w tym wypadku uwzględniać wszystkich należności faktycznie wynikających z umowy.

Mam nadzieję, że chociaż częściowo odpowiedziałem na pytanie :)
beintouch