Tranzakcje kartą walutową w innej walucie

Tranzakcje kartą walutową w innej walucie

napisał miodas007 » 2018-08-08, 08:42

Cześć,
posiadam kantor walutowy T-Mobile, a w nim karty dla EUR i USD. Zastanawiałem się którą kartę najlepiej użyć w przypadku tranzakcji w HUF (EUR, USD czy PLN w innym banku). Zapytał alior'a jak są przeliczane tranzakcje w innej walucie. Odpisali mi:
Jeżeli waluta rachunku jest inna od waluty transakcji, nastąpi jej przewalutowanie zgodnie z poniższym schematem:

- transakcje wykonane w walucie EUR są przeliczane w Banku na walutę rachunku (jeżeli inna niż EUR) po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w banku w dniu rozliczenia operacji;

- transakcje wykonane w walucie USD są przeliczane w Banku na walutę rachunku (jeżeli inna niż USD) po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w banku w dniu rozliczenia operacji;

- transakcje wykonane w walucie GBP są przeliczane w Banku na walutę rachunku (jeżeli inna niż GBP) po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w banku w dniu rozliczenia operacji;

- transakcje w pozostałych walutach przeliczane są na USD według kursu i zasad MasterCard. Następnie przeliczane są przez bank na PLN, (jeżeli waluta rachunku jest inna niż USD), a w kolejnym kroku na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w banku w dniu rozliczenia operacji przez Bank zgodnie z zasadą, że kurs sprzedaży dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji obciążeniowych, a kurs kupna dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji uznaniowych.

Bank nie pobiera dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji dokonywanych kartami MasterCard.

Z tego więc wychodzi, że zdecydowanie najlepiej płacić kartą USD, wszędzie tam gdzię walut jest inna niż PLN, EUR, USD, GBP tak ?

No więc liczę. Zakładają np. że chcę wykonać tranzakcję na 10 000 HUF. Najpierw sprawdzam kurs mastercard HUF na USD:
Obrazek
No więc mnożę 36,28 USD na przelicznik na złotówki w kantorze walutowym żeby się dowiedzieć ile mnie to będzie kosztować. Kurs 3,6772. No więc 36,28 * 3,6772 = 133,4088.
Sprawdzam z ciekawości najtańszy kantor w Krakowie skąd pochodzę: kurs 1.3730 na 100 HUF. 1.3730 * 100 - 137,30

No i te obliczenia mnie zdziwiły, że aż postanowiłem tu napisać :) Czyli nie tylko bardziej opłaca się uzywać z wymienionych kart karty USD (co miało być trakowane awaryjnie), ale wogóle wszędzie płacić kartą niż brać ze sobą z kraju gotówkę w HUF (a taki miałem zamiar) ...
Mam do Was tylko jedno pytanie: czy ja to dobrze rozumiem ? :)
miodas007

Odp

Google - reklama