Pierwsze konto bankowe - co wybrać?

Pierwsze konto bankowe - co wybrać?

napisał marvel007 » 2016-03-19, 21:16

Witam. Forum jest bardzo obszerne i na przeszukanie wszystkich ofert, opinii i porównań musiałbym poświęcić wiele dni, a wszyscy dobrze wiemy, że zarówno oferty, jak i opinie mogą się zmienić z dnia na dzień :wink:

W związku z tym prosiłbym o pomoc. Do tej pory nigdy nie miałem konta w banku, nie korzystałem z karty płatniczej i wreszcie zastanawiam się nad tym. Jestem młody (21 lat), nie studiuję i obecnie nie pracuję, więc przydałoby się coś oszczędnego. Podsumujmy zatem, czego bym oczekiwał?

1) Bezpłatne:
- otwarcie konta i jego prowadzenie
- wydanie karty i jej prowadzenie
- wypłaty z wielu bankomatów w całej Polsce (a nawet i na świecie, nigdy nie wiadomo, co się przyda)
- przelewy internetowe oraz ewentualnie zagraniczne
2) Ciekawi mnie fakt posiadania własnego lub losowo wybranego obrazka na karcie
3) Płatności mobilne - to ważny punkt, mam Samsunga S6 Edge i niedługo ponoć wchodzą płatności Samsung Pay do Polski, ponadto można korzystać z płatności NFC i MST, płacenie telefonem więc bardzo by ułatwiło sprawę
4) Umiejscowienie bankomatów - wpłacanie pieniędzy w (prawie) każdym bankomacie, który jest dostępny w pobliżu (najlepiej bezpłatnie) oraz placówki bankowe w pobliżu
5) Brak wymagań odnośnie wpływów comiesięcznych na konto oraz jakichś limitów
6) Zero kruczków, ukrytych kosztów, a ponadto profesjonalna obsługa i pomoc

Wiem. Zdaję sobie sprawę, że to kosmiczne wymagania. Czytałem trochę o tym wszystkim, nie mówię, że wszystko ma być spełnione z powyższych punktów. Chodzi po prostu o jak najwięcej (możliwości) za jak najmniej (opłat). Zastanawiałem się również nad wyborem karty: Visa czy MasterCard. Visa mi się bardzo podoba, choć ponoć MC można płacić zagranicą. Zastanawiałem się nad oprocentowaniem i czy to potrzebne. Myślałem też nad przelewami natychmiastowymi - tych jednak mało kto używa ponoć.

Teraz banki, nad którymi się zastanawiałem:
1 - Raiffeisen
2 - BZ WBK
3 - Smart Bank
4 - ING
5 - mBank

Nie każdy z tych banków spełnia wszystkie lub nawet większość wymagań zapewne, jednak prosiłbym o opinie na temat kont w powyższych bankach i ewentualne propozycje. Przepraszam za ciut długi post. Jestem nowy na forum i świeży w temacie banków... Nawet nie bardzo wiem, którą kartę płatniczą bym otrzymał: debetową, kredytową czy jakąś inną. :? :wink:

PS Telefon będzie niedługo w Orange, zaś nie podawałem innych banków, gdyż dla przykładu - PKO BP zbiera sporo negatywnych opinii, to samo wyczytałem o BGŻ czy innych, często polecanych w TV.
marvel007

Odp

Google - reklama

napisał KontomaniaPL » 2016-03-20, 13:01

Do rozważenia propozycji dorzuciłbym jeszcze konto osobiste "orange finanse" - od 18.03.2016 do 16.06.2016 można skorzystać z promocji „Dobry Start z Orange Finanse” - polecam przyjrzeć się bliżej.
Ja korzystam z konta bankowego w t-mobile - poza warunkową opłatą za kartę (muszę wydać nią przynajmniej 200 zł miesięcznie), jest w miarę ok - prowadzenie za 0, darmowe wszystkie bankomaty na świecie, z niestandardowych usług mam 10 przelewów natychmiastowych miesięcznie darmowych. Niedawno wycofali obsługę gotówkową (wpłaty i wypłaty) z oddziałów (gotówkę wpłacam poprzez wpłatomat).

Co do pozostałych kont:
1. Raiffeisen ("konto wymarzone") - atrakcyjne konto, w dodatku oprocentowane, ale nie unikniesz opłaty za kartę debetową 3 zł/msc (przy okazji to właśnie ten typ karty jest wydawany standardowo do kont osobistych)
2. BZWBK - pewnie chodzi Ci o konto "godne polecenia"; założone w promocji do 30 czerwca 2016 pozwoli uniknąć opłaty za kartę do lipca 2017 (potem jednak co miesiąc trzeba płacić 7 zł).
3. Smart Bank - najlepsza z podanych opcji pod względem opłat, dużo operacji bezwarunkowo darmowych (także np. przelew europejski SEPA). Jednak nie ma żadnych stacjonarnych oddziałów (ani wpłatomatów), poza tym inną wadą jest brak obsługi przelewów pay-by-link w PayU (poprzez który płaci się np. na Allegro; zawsze pozostaje jeszcze możliwości płatności kartą). Bankomaty darmowe na całym świecie.
4. ING - warunkowa opłata za kartę + darmowa tylko część bankomatów w Polsce (ing +planet cash). Dodatkowo płatne operacje gotówkowe w oddziałach.
5 mBank - zdecydowana większość bankomatów w Polsce darmowa, jest jednak warunkowa opłata4 zł za kartę (tutaj nie trzeba wyrobić określonej sumy tak jak w ING, tylko trzeba dokonać przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych kartą). Prowizja za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach.

Z tych 5 kont w Twoim przypadku zastanowiłbym się głównie nad mbankiem i smartem.
Wspomnę jeszcze tylko że przy temacie płatności mobilnych warto zainteresować się BLIK-iem (oprócz płacenia można tez wypłacać gotówkę z bankomatu za pomocą aplikacji). Obsługuje go obecnie Alior, mBank, ING, Millennium, PKO BP, BZWBK, Orange Finanse.
KontomaniaPL

napisał marvel007 » 2016-03-20, 18:48

KontomaniaPL napisał(a):Do rozważenia propozycji dorzuciłbym jeszcze konto osobiste "orange finanse" - od 18.03.2016 do 16.06.2016 można skorzystać z promocji „Dobry Start z Orange Finanse” - polecam przyjrzeć się bliżej.

Dzięki za odpowiedź. Orange Finanse jest ciekawą opcją. Mam ogólnie w orange telefon stacjonarny, internet, a od 25 kwietnia również telefon komórkowy (edge). W gruncie rzeczy, patrząc na oczekiwania, sporo z nich spełnia. Nie wiem jednak o tym, czy można mieć własny obrazek na karcie, a także o umiejscowieniu bankomatów. Placówkę z Orange mam blisko, jednak czy mogę z totalnie każdego bankomatu w Polsce wypłacać pieniądze za darmo (np. przez kartę lub aplikację Blik)? No i nie wiem, czy nie ma kruczków, ukrytych opłat. :wink:

Raiffeisen mam blisko, o BZ WBK znów naczytałem się z kolei sporo negatywnych komentarzy, ING jest drogie, a Smart Bank nie ma oddziałów ani wpłatomatów - jak powiedziałeś, więc tu jest problem.

Zainteresował mnie mBank. Ciekawa opcja, sporo darmowych rzeczy. Nie wiem tylko, czy samo wydanie karty jest płatne, bo nigdzie tego nie wyczytałem. mBank posiada mnóstwo kart (do wyboru, Visa czy MasterCard), jest też chyba możliwość obrazka na karcie. Jest parę ale. Mianowicie, mBank nie posiada u mnie wpłatomatów ani placówek. W jaki sposób mam wpłacać pieniądze na swoje konto wówczas? I czy będzie to darmowe?
mBank posiada za to parę bankomatów w mojej miejscowości, więc tu jest plus. Mogę wypłacać telefonicznie pieniądze. Czy oferta eKonta nie ma kruczków? Jak wiemy, wszyscy podnoszą opłaty, sporo jest negatywnych komentarzy odnośnie tego... Doczytałem się też, że jest mnóstwo ataków hakerskich na klientów tegoż banku... czujecie się bezpieczni z posiadanym tam kontem?
marvel007

napisał KontomaniaPL » 2016-03-20, 19:44

Co do BLIKu w Orange, zarówno płatności jak i wypłaty z bankomatów są darmowe. Tu masz tabelę obowiązującą od 15 stycznia 2016: orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2003489/4103147260.pdf

Co do wypłat z bankomatów, można uniknąć zbiorczej opłaty miesięcznej w wysokości 5 zł za wypłaty jeśli spełnisz warunki promocji o której wspominałem (posiadanie konta abonenckiego na którym ma się przynajmniej jedną aktywną mobilną usługi abonamentową - np. internet mobilny) albo dokonasz 5 transakcji gotówkowych kartą w danym miesiącu LUB nie dokonasz ani jednej wypłaty. Nie ma znaczenia z jakich bankomatów korzystasz. Szczegóły: orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2004080/4104356729.pdf
Jednak nie wiem czy można w ogóle w oddziałach Orange wpłacać i wypłacać pieniądze - obawiam się ze może być podobnie jak w T-mobile. Obrazka na kartę też chyba nie wybierzesz.

mBank taki tani nie jest - wpłaty i wypłaty w oddziałach są płatne 9 zł za operację ("ekonto" z taryfą standard).
Wpłaty na konto poprzez oddziały innych bank (nie ten w którym mamy otwarty rachunek) zawsze są płatne.
Wiele lepiej pod tym względem wypada Raiffeisen (zwłaszcza że masz go blisko) - wpłaty bezpłatne oraz bezpłatna 1 wypłata miesięcznie. Dodatkowo prowadzenie konta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo tworzą pakiet 4 rzeczy na które Raiffeisen daje gwarancję niezmienności opłat. Natomiast nie skorzystasz z bliku (przynajmniej jak na razie). Ciężko wybrać idealne konto :wink:

Za tą odpowiedź KontomaniaPL otrzymał podziękowania od:
marvel007
KontomaniaPL

napisał malaka » 2016-03-23, 14:46

Hmm ja mam konto w mbanku i nie są pobierane żadne opłaty. Teoretycznie, jest 5 zł za kartę, ale nigdy tego nie płacę, ponieważ robię dużo transakcji nią.

Poczytajcie sobie:
Pierwsze konto bankowe – gdzie założyć, na co zwracać uwagę?
malaka

napisał marvel007 » 2016-03-23, 15:57

Czyli w gruncie rzeczy pozostaje Orange Finanse oraz mBank. Który z nich wygrywa w rywalizacji, biorąc pod uwagę moje wymagania? :wink:
marvel007

napisał marvel007 » 2016-03-25, 13:57

Halo? Lepszy mBank czy orange finanse? A moze ten Reiffeisen?
Wg moich wymagan oczywiscie.
marvel007

napisał mrgreen » 2016-03-28, 11:01

Witaj, ja od ponad roku korzystam z usług Smart Banku i nie narzekam

Konto całkowicie darmowe, brak jakichkolwiek opłat, wszystkie bankomaty darmowe

Pozdrowienia :wink:
mrgreen

napisał marvel007 » 2016-03-28, 18:01

Ale Bank Smart to młody bank, niby istnieje już jakiś czas, ale jest jakby... niepewny. Nigdy nie wiesz, co się stanie, a tym bardziej brak jakichkolwiek oddziałów jest trochę nieprzekonujący.

Wiem, mBank też nie ma oddziałów. Ale istnieje już długo i mnóstwo osób go chwali. Nie wiem, co z Reiffeisenem i tym Orange Finanse...
marvel007

napisał marvel007 » 2016-04-13, 11:25

Wracam po dłuższym czasie. Słuchajcie, prawdopodobnie wybiorę Konto Godne Polecenia w BZ WBK. Byłem tam w oddziale banku, rozmawiałem z przemiłą panią i cóż, przekonali mnie.

Mbank nie ma stacjonarnych oddziałów i trzeba zapłacić 5 zł za wszystkie bankomaty darmowe. Raiffeisen jest, jakby to ująć, bankiem niepewnym. WBK zaś stoi już długo i myślę, że to dobry wybór. Problemem jest opłata za kartę (od czerwca 2017 r. to będzie 7 zł / mc w przypadku MC Payback Omni), ale może będzie wtedy opcja wymiany karty na inną - np. MC Payback Multi, która chyba jest już za darmo. Co sądzicie?

Ciekawi mnie fakt, że ten bank ma tylu klientów, jest 3. największym bankiem w Polsce, a na internecie są same negatywne opinie o nim. Aż nie chce się wierzyć, że są prawdziwe. Ale tak czy siak pytam Was, jak u nich prezentuje się to konto osobiste? Polecacie je?
marvel007

Następna strona