NAJLEPSZE KONTO FIRMOWE, który bank wybrać?

napisał rodzynek2 » 2010-01-06, 13:59

informatuss napisał(a):Ja od dłuższego czasu korzystam z mBanku jako osoba fizyczna i myślę czy firmowe tamże to dobry pomysł.

"Sukces mBanku w rankingu „Bank Najbliższy Klientowi" publikowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną". Dzięki Klientom, został najchętniej polecanym bankiem w Polsce. Z kolei eksperci docenili jego system transakcyjny, uznając go za najlepszy.

Nie wiem czy to tyczy się także przedsiębiorców...

Punkt widzenia zależy od siedzenia, najlepiej z kalkulatorem, kartką, długopisem i ofertami (minimum taryfa opłat i prowizji konta, karty bankomatowej, lokat , podstawowe regulaminy i ew. informacje o kredytach i innych, dodatkowych usługach), aha i najważniejsze mieć sprecyzowane. mieć mniej więcej sprecyzowane do czego jest nam konto potrzebne (ilość miesięcznych przelewów, jakie bankomaty są najbliżej, bliskość oddziału lub wpłatomatu, jeżeli będzie potrzeba wpłaty na konto, zorientować się w szybkości procedur podpisywania różnych umów), godziny otwarcia oddziałów
Jakoś nie wierzę tym prasowym rankingom oraz mniej lub bardziej obiektywnym, bliżej nieznanych "ekspertom". Dlaczego?
1. Mało kto ma potrzeby, nawet zbliżone, do tego co rankingi i eksperci sądzą.
2. W tych samych kategoriach, w różnych pozycjach prasowych, zazwyczaj wygrywa inny bank. Często banki, które wygrywają, za rok często nagle lądują w środku stawki, czyżby tak mocno zmieniło się na gorzej? opłaty poszły za mocno do góry? Przecież niemal każdy bank co roku podnosi te, czy inne opłaty lub wprowadza nowe.
3. Zawsze można stworzyć założenia rankingu pod konkretny bank np. manipulując ilością oraz kwotami wypłat z bankomatów obcych, liczbą miesięcznych przelewów, czy płatnościami kartą w sklepach.
4. Rankingi nie uwzględniają kosztów "komunikacji" z bankiem tzn. koszt dojazdu do najbliższego bankomatu/ wpłatomatu, czy oddziału (bi;et autobusowy też kosztuje) lub, przypadku np mBanku, koszt znaczka (niektóre umowy zawierane przez internet wymagają wysłania podpisanej kopii). Niektóre banki wymagają telefonu komórkowego do kodów SMS.
5. Rankingi najczęściej nie uwzględniają kosztów usług dodatkowych jak mailowe, czy SMSowe informacje o ruchach na koncie (ceny SMS są różne w różnych bankach, a nawet za maile Bank ściąga symboliczną złotówkę).
6. Rankingi nie uwzględniają różnych tylko jeden, najczęściej podstawowy lub co gorsza oderwany od rzeczywistości, wariantem jedynego konta na bank. Sporo banków oferuje zniżki we kosztach prowadzenia konta warunkując to minimalnym saldem na rachunkach czy lokatach.
7. Rankingi nie uwzględniają poziomu obsługi w oddziałach. W niektórych bankach ma się osobistego opiekuna z którym się wszystko załatwia nawet na umówioną godzinę np. dowolne konto w Alior Bank lub BZ WBK z wpływami co najmniej 2 000 zł. miesięcznie.
8. Konta bankowe mam od 2000 roku. Osobiste i firmowe, które miałem w, sumie, 4 bankach. Zawsze staram się śledzić różne rankingi i w 95% przypadków oferta banków z pierwszej trójki rankingu niebyła korzystniejsza dla mnie od oferty banku w którym miałem wtedy konto osobiste, firmowe, czy kredyt.

Jedyna dobra metoda to poświęcić jeden wieczór raz, dwa razy na rok, poszperać tutaj na forum, pościągać taryfy opłat i prowizji (linki sa przy ofertach) policzyć koszty samemu. Przecież każdy z nas wie ile średnio przelewów miesięcznie robi, albo przynajmniej ile musi zrobić, jak często się korzysta z bankomatu (i jakich sieci) i ile pieniędzy można wypłacić, na ile będzie można zrobić płatności bezgotówkowych kartą w sklepie. i na ile będą nam potrzebne usługi dodatkowe. Opinię na temat obsługi można uzyskać na forach takich jak to.
rodzynek2

Odp

Google - reklama

napisał rodzynek2 » 2010-01-06, 14:20

Walent napisał(a):Witam
Chciałbym polecić rachunek w ING Banku Śląskim. Założyłem tam konto Direct u doradcy mobilnego i koszt prowadzenia 0 PLN, przelwy po 1 PLN do obcych banków. Karta debetowa 3 PLN jak nie zrobisz tranzakcji bezgotówkowych na 300 PLN. Całkiem niezłe warunki i nie ma określonego limitu wpłat aby mieć konto za -. Do tego konto założyłem w Lublinie u doradcy mobilnego to dostałem 50 PLN bonusu za aktywację :)
Pozdrawiam

P.S. Jeśli ktoś ma firmę i chce kontakt do tego doradcy proszę na GG 18636245

Czy to prawda, że ING pobiera opłaty za SMS z kodem do potwierdzania transakcji na koncie DIRECT?

Jeżeli chodzi o konto firmowe, to nie polecam ING.Jak "złapią" firma na większy kredyt obrotowy lub inwestycyjny, to potrafią postawić firmę pod ścianą. Ściągają wszystkie opłaty przygotowawcze i inne prowizje co mogą pobrać przed podpisaniem umowy. Karzą ustanowić wszelkie zabezpieczenia (sąd rejestrowy w Katowicach bierze 50 zł od operacji), każe donieść opłacone polisy ubezpieczeniowe na zastawy, wraz z podpisaną cesją. A gdy już ma dojść do podpisania umowy kredytu, stawiają wymóg podpisania umowy na droższe konto, jako konieczność podpisania umowy o kredyt, bo tańsze konto nie było tworzone z myślą o tak dużym kredycie. na początku prowadzenia działalności usługi bankowe kosztowały mnie ok. 60 zł - 70 zł miesięcznie (w tym prowadzenie konta + przelewy wszelakie, papierowe jeszcze + karta debetowa). W 2007 roku było już prawie 200 zł w tym 100 zł samo prowadzenie, przelewy 2,70 zł do banków obcych i 1,25 na konto w ING.
rodzynek2

Konto ING

napisał Walent » 2010-01-20, 13:19

rodzynek2 napisał(a):Jeżeli chodzi o konto firmowe, to nie polecam ING.Jak "złapią" firma na większy kredyt obrotowy lub inwestycyjny, to potrafią postawić firmę pod ścianą. Ściągają wszystkie opłaty przygotowawcze i inne prowizje co mogą pobrać przed podpisaniem umowy. Karzą ustanowić wszelkie zabezpieczenia (sąd rejestrowy w Katowicach bierze 50 zł od operacji), każe donieść opłacone polisy ubezpieczeniowe na zastawy, wraz z podpisaną cesją. A gdy już ma dojść do podpisania umowy kredytu, stawiają wymóg podpisania umowy na droższe konto, jako konieczność podpisania umowy o kredyt, bo tańsze konto nie było tworzone z myślą o tak dużym kredycie. na początku prowadzenia działalności usługi bankowe kosztowały mnie ok. 60 zł - 70 zł miesięcznie (w tym prowadzenie konta + przelewy wszelakie, papierowe jeszcze + karta debetowa). W 2007 roku było już prawie 200 zł w tym 100 zł samo prowadzenie, przelewy 2,70 zł do banków obcych i 1,25 na konto w ING.

Muszę przyznać, że te dane są trochę nie aktualne najprawdopodobniej dotyczą konta ZYSK, koszt prowadzenia takiego rachunku to 19PLN, przelewy po 1PLN do obcych banków, za kartę debetową 5PLN jeśli nie robi się płatności bezgotówkowych na kwotę powyżej 500PLN. Pracuję w Banku ING prawie rok jako mobilny doradca finansowy i nie spotkałem się z taką sytuacją, że zakładane jest droższe konto (o koncie decyduje klient i ma możliwość zmiany rodzaju konta przez internet). Jeśli chodzi o SMSy z kodami do przelewów zawsze były darmowe.
Walent

napisał rodzynek2 » 2010-01-20, 13:41

Tak, Pan rację co do tańszych kont. A te dane są jak najbardziej aktualne wystarczy ściągnąć TOiP ze strony ING. A jak to się stało, że firma na książce przychodów i rozchodów i obrotami ok 2 500 000 rocznie trafia do bankowości korporacyjnej? Wystarczy dostać kredyt inwestycyjny inwestycyjny na zakup maszyn i mieć kredyt obrotowy. A miałem tyle do decydowania, że w razie odmowy podpisania umowy o droższe konto bank groził cofnięciem lub ograniczeniem kredytów.
rodzynek2

napisał Walent » 2010-01-21, 13:03

rodzynek2 napisał(a):Tak, Pan rację co do tańszych kont. A te dane są jak najbardziej aktualne wystarczy ściągnąć TOiP ze strony ING. A jak to się stało, że firma na książce przychodów i rozchodów i obrotami ok 2 500 000 rocznie trafia do bankowości korporacyjnej? Wystarczy dostać kredyt inwestycyjny inwestycyjny na zakup maszyn i mieć kredyt obrotowy. A miałem tyle do decydowania, że w razie odmowy podpisania umowy o droższe konto bank groził cofnięciem lub ograniczeniem kredytów.

Ja zajmuję się small businessem i obsługuję firmy do ok 5 mln PLN (nawet w tej chwili mam klienta na książce przychodów i rozchodów z obrotem ponad 2,5 mln i klient ma konto Zysk to za 19PLN. Korporacje w ING zajmują się firmami z obrotem powyżej 5 mln i kredytami na kwotę większą niż 1.2 mln PLN.
Walent

już nigdy więcej ING

napisał pilotas » 2010-01-23, 15:59

Ja z ING nie mam dobrych wspomnień. :?

Miałem konto prywatne i było OK, założyłem też firmowe, było fajnie pierwszy rok, dali mi debet 5000zł pod warunkiem że, obrót na koncie miesięczny będzie 5000zł i na ogół był. W wolnych zawodach różnie bywa i był miesiąc że, obrót na koncie nie przekraczał 2000zł a były też miesiące w których obrót był ponad 15000zł. Po roku w momencie gdy akurat zakupiłem towar do późniejszej sprzedaży, otrzymałem pismo z treścią w stylu:

W związku z nie dotrzymaniem warunków umowy proszę spłacić debet do końca miesiąca i od następnego debet nie przysługuje. :x

Poszedłem z pismem do banku to Pani powiedziała "dziwne, przecież patrząc na historie obrotów wszystko jest OK" zadzwoniła gdzieś tam.. po czym kazała mi napisać pismo, napisałem, wysłałem, na odp. czekałem 3 tygodnie.
Przed zakończeniem miesiąca wpłaciłem im te 5000zł i stwierdziłem że z tym bankiem już nie chce mieć do czynienia. Około tydzień po zamknięciu rachunku prywatnego jak i firmowego dostałem pismo że, faktycznie wpływy na konto były i mogę zaciągnąć znowu debet :shock:
pilotas

napisał rodzynek2 » 2010-01-23, 17:50

Walent napisał(a):
rodzynek2 napisał(a):Tak, Pan rację co do tańszych kont. A te dane są jak najbardziej aktualne wystarczy ściągnąć TOiP ze strony ING. A jak to się stało, że firma na książce przychodów i rozchodów i obrotami ok 2 500 000 rocznie trafia do bankowości korporacyjnej? Wystarczy dostać kredyt inwestycyjny inwestycyjny na zakup maszyn i mieć kredyt obrotowy. A miałem tyle do decydowania, że w razie odmowy podpisania umowy o droższe konto bank groził cofnięciem lub ograniczeniem kredytów.

Ja zajmuję się small businessem i obsługuję firmy do ok 5 mln PLN (nawet w tej chwili mam klienta na książce przychodów i rozchodów z obrotem ponad 2,5 mln i klient ma konto Zysk to za 19PLN. Korporacje w ING zajmują się firmami z obrotem powyżej 5 mln i kredytami na kwotę większą niż 1.2 mln PLN.

Widocznie co oddział to obyczaj. Miałem, przez ok rok łączą sumę kredytów ok 1,1 mln (w tym inwestycyjny na ok 900 tyś i 250 tyś obrotowego). Po spłaceniu inwestycyjnego (końcówka 2006) i zmniejszeniu obrotowego (stopniowo 2006- 2008) do 70 tyś, ale powrót do tańszego konta nie był możliwy na zasadzie "nie, bo nie" ze strony banku.
rodzynek2

napisał Walent » 2010-01-26, 16:11

Teraz mamy rok 2010 i wydaje mi się, że pewne sprawy związane z bankami się pozmieniały. Niemożemy porównywać spraw 2006 lub 2008 roku do produktów bankowych z 2009 lub 2010. Produkty bankowe też są rozwijane i ulepszane (wymóg konkurencji).
Walent

napisał rodzynek2 » 2010-02-08, 13:55

fakt nie można porównywać sytuacji z przed kilku lat do obecnej. Ale ING przestał być atrakcyjny, bo od kilku lat nic się nie zmieniło- ani funkcjonalność strony internetowe, ani poziom obsługi, tylko ceny poszły w górę, a możliwość przerzucenia się na tańsze konto została zamknięta.
rodzynek2

napisał Walent » 2010-02-09, 12:09

rodzynek2 napisał(a):fakt nie można porównywać sytuacji z przed kilku lat do obecnej. Ale ING przestał być atrakcyjny, bo od kilku lat nic się nie zmieniło- ani funkcjonalność strony internetowe, ani poziom obsługi, tylko ceny poszły w górę, a możliwość przerzucenia się na tańsze konto została zamknięta.

Polecam ściągnąć demo ING Bank OnLine i obejrzeć napewno da się zauważyć pozytywne zmiany strony i funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Walent

Poprzednia stronaNastępna strona